Analize Sinteze, PortalContabilitate.ro

Sistemul TVA la încasare – facturarea, servicii prestate în luna decembrie 2012

Autor: Amelia Dumitras, consultant fiscal, expert contabil, editor PortalContabilitate.ro

Intrebare:
O societate care nu aplica sistemul TVA la incasare primeste in luna ianuarie 2013 o factura de la un furnizor care aplica sistemul TVA la incasare. Factura respectiva se refera la servicii prestate in luna decembrie 2012. Furnizorul nu mentioneaza pe factura „TVA la incasare”. In acest caz, furnizorul trebuia sa aplice sau nu TVA la incasare si pentru aceasta factura?

Raspuns PortalContabilitate.ro:
Prestatorul are obligatia sa aplice regulile speciale privind sistemul TVA la incasare in situatia in care faptul generator si exigibilitatea TVA aferenta serviciilor prestate efectiv in luna decembrie 2012 intervine in luna ianuarie 2013, de exemplu, la data acceptarii de catre beneficiar a situatiilor de lucrari.

In acest sens, se au in vedere prevederile art. 134^1 ” Faptul generator pentru livrari de bunuri si prestari de servicii” alin. (7) din Codul fiscal ” Prestarile de servicii care determina decontari sau plati succesive, cum sunt serviciile de constructii-montaj, consultanta, cercetare, expertiza si alte servicii similare, sunt considerate efectuate la data la care sunt emise situatii de lucrari, rapoarte de lucru, alte documente similare pe baza carora se stabilesc serviciile efectuate sau, dupa caz, in functie de prevederile contractuale, la data acceptarii acestora de catre beneficiari.”

In acest caz, factura trebuia emisa prin aplicarea sistemului TVA la incasare, motiv pentru care se inscrie in factura mentiunea „TVA la incasare„. Astfel, cumparatorul care nu este o persoana impozabila inregistrata in sistemul TVA la incasare este obligat sa amane exercitarea dreptului de deducere a TVA pana la data achitarii contravalorii primite in conformitate cu prevederile art. 145 alin. (1^1) din Codul fiscal .

In situatia in care faptul generator si exigibilitatea TVA aferenta serviciilor prestate a intervenit in luna decembrie 2012, dar prestatorul nu a emis factura in luna decembrie 2012, pentru operatiunea efectuata in decembrie 2012, dar facturata in ianuarie 2013 nu trebuie sa aplice sistemul TVA la incasare.

Astfel, am in vedere prevederile art. 134 „Faptul generator si exigibilitatea – definitii” alin. (4) conform carora regimul de impozitare aplicabil pentru operatiunile impozabile este regimul in vigoare la data la care intervine faptul generator, cu exceptia cazurilor prevazute la art. 134^2 alin. (2), pentru care se aplica regimul de impozitare in vigoare la data exigibilitatii taxei. Art. 134 alin. (2) se refera la atat la facturile emise inainte de data la care intervine faptul generator cat si la facturile emise la data incasarii avansului inainte de data la care intervine faptul generator.

Daca faptul generator a intervenit in luna decembrie 2012, consider ca nici beneficiarul serviciilor nu trebuie sa amane exercitarea in luna ianuarie 2013 a dreptului de deducere a sumei TVA deductibile inscrise in factura emisa de catre furnizor in luna ianuarie 2013 chiar daca nu a achitat valoarea facturii primite.

 

 Sursa: PortalContabilitate.ro – Articol preluat cu acordul editurii Rentrop & Straton.

Articol despre , , , ,

Distribuie pe




Articole recomandate