Intrebare – Problema fiscala: O societate comerciala a preluat prin fuziune o alta societate care era in proces cu un salariat pentru venituri din perioada iulie 2006-aprilie 2007. In 2012 s-a pronuntat hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila pentru a se plati salariatului despagubiri actualizate in suma de 8700 lei. Va rog sa ne spuneti care sunt obligatiile angajatorului la plata acestor despagubiri, iar la calculul impozitului pe profit daca sunt deductibile. Poate fi acordata suma salariatului fara contributii, asa cum cere instanta?

Raspuns – solutie PortalContabilitate.ro: Potrivit prevederilor art 55 alin (2) lit. j indice 1) din Codul fiscal, regulile de impunere proprii veniturilor din salarii se aplica veniturilor, considerate asimilate salariilor reprezentand salarii sau diferente de salarii stabilite in baza unor hotarari judecatoresti ramase definitive si irevocabile, precum si actualizarea acestora cu indicele de inflatie;
Potrivit prevederilor art. 57 alin (2) ind 1), in cazul veniturilor din salarii si/sau al diferentelor de venituri din salarii stabilite pentru perioade anterioare, conform legii, impozitul se calculeaza si se retine la data efectuarii platii, in conformitate cu reglementarile legale in vigoare privind veniturile realizate in afara functiei de baza la data platii, si se vireaza pana la data de 25 a lunii urmatoare celei in care s-au platit.

- Publicitate -

Potrivit art. 296 indice 4 alin (1) lit k) baza lunara de calcul al contributiilor sociale individuale obligatorii, in cazul persoanelor prevazute la art. 296 indice 3 lit. a) si b), reprezinta castigul brut realizat din activitati dependente, in tara si in strainatate, cu respectarea prevederilor instrumentelor juridice internationale la care Romania este parte, care include sumele reprezentand salarii sau diferente de salarii stabilite in baza unor hotarari judecatoresti ramase definitive si irevocabile, precum si actualizarea acestora cu indicele de inflatie Potrivit prevederilor art. 296 indice 5 alin (1), in sistemul public de pensii, in cazul contribuabililor prevazuti la art. 296 indice 3 lit. e) si g), baza lunara de calcul o reprezinta suma castigurilor brute realizate de persoanele prevazute la art. 296 indice 3 lit. a) si b).
In concluzie pentru sumele reprezentand salarii sau diferente din salarii stabilite in baza unor hotarari judecatoresti ramase definitive si irevocabile se datoreaza toate contributiile sociale obligatorii nefiind prevazute la venituri exceptate de la plata acestora.

Potrivit Deciziei nr 1 /2010 a Comisiei fiscale centrale, in vederea interpretarii unitare a prevederilor art. 42 lit. b) din Legea 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare:

La drepturile salariale, cat si actualizarile aferente acestora cu indicele de inflatie, indiferent de modul in care au fost acordate – fie cu titlul de drepturi salariale actualizate, fie sub forma de despagubiri reprezentand drepturi salariale actualizate -, se calculeaza si se retine impozit pe venit, precum si contributiile legale de asigurari sociale de stat, asigurari de somaj si asigurari sociale de sanatate.
Avand in vedere prevederile art. 21 alin (4) lit. l) din Codul fiscal, cheltuielile cu salarii sau diferente din salarii stabilite in baza unor hotarari judecatoresti ramase definitive si irevocabile sunt deductibile la determinarea profitului impozabil.
Daca instanta judecatoareasca a stabilit aceasta suma ca fiind suma neta ce-i revine salariatului, societatea comerciala va trebui sa calculeze suma bruta din care se vor retine contributiile sociale obligatorii.

Autor: Elena Garofil – expert PortalContabilitate.ro | Articol preluat cu acordul editurii Rentrop & Straton.

- Publicitate -