Intrebare
O persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA in Romania, executa mai multe proiecte de constructii pentru care a subcontractat lucrari de constructii montaj cu firme atat din Romania, cat si cu firme inregistrate in scopuri de TVA in alte state membre.
Exista obligatia de declarare a bunurilor aduse din alte state membre de catre subantreprenorii din alte state membre care executa lucrari de constructii montaj in Romania, bunuri care sunt incorporate de acestia in lucrarile de constructii realizate?

Raspuns ANAF
Potrivit art. 133 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal, prin excepţie de la prevederile alin. (2) şi (3), pentru prestările de servicii efectuate în legătură cu bunurile imobile, inclusiv serviciile prestate de experţi şi agenţi imobiliari, de cazare în sectorul hotelier sau în sectoare cu funcţie similară, precum tabere de vacanţă sau locuri amenajate pentru camping, de acordare de drepturi de utilizare a bunurilor imobile, pentru servicii de pregătire şi coordonare a lucrărilor de construcţii, precum serviciile prestate de arhitecţi şi de societăţile care asigură supravegherea pe şantier, locul prestării este considerat a fi locul unde sunt situate bunurile imobile.

- Publicitate -

De asemenea, prestatorii din alte state membre care executa lucrarile de constructii-montaj in subantrepriza vor utiliza in Romania in scopul desfasurarii activitatii economice proprii, bunuri transportate sau expediate de acestia sau de alte persoane, in numele acestora, din statul membru pe teritoriul caruia aceste bunuri au fost produse, achizitionate, dobandite ori importate de catre acestia, in scopul desfasurarii activitatii economice proprii din Romania.

Conform art. 130^1 alin. (2) lit. a) din Codul fiscal, este asimilata unei achizitii intracomunitare cu plata utilizarea în România, de către o persoană impozabilă, în scopul desfăşurării activităţii economice proprii, a unor bunuri transportate sau expediate de aceasta sau de altă persoană, în numele acesteia, din statul membru pe teritoriul căruia aceste bunuri au fost produse, extrase, achiziţionate, dobândite ori importate de către aceasta, în scopul desfăşurării activităţii economice proprii, dacă transportul sau expedierea acestor bunuri, în cazul în care ar fi fost efectuat din România în alt stat membru, ar fi fost tratat ca transfer de bunuri în alt stat membru, în conformitate cu prevederile art. 128 alin. (10) şi (11).

Atunci cand un bun intra in Romania in aceste conditii, persoana impozabila trebuie sa analizeze daca din punct de vedere al legislatiei romane operatiunea ar fi constituit un transfer de bunuri daca transportul s-ar fi realizat din Romania in alt stat membru. Tratarea acestor transferuri ca si achizitii intracomunitare nu depinde de tratamentul aplicat pentru acelasi transfer in statul de origine. Locul achizitiei intracomunitare de bunuri este locul unde se gasesc bunurile in momentul in care se incheie expeditia sau transportul bunurilor conform art. 132^1 alin. (1) din Codul fiscal.

Conform art. 151 alin. (1) din Codul fiscal, persoana obligata la plata taxei pentru achizitii intracomunitare este persoana care efectueaza o achizitie intracomunitara de bunuri care este taxabila, conform titlului VI din Codul fiscal.

Conform art. 153 alin. (5) lit. a) din Codul fiscal, o persoana impozabila nestabilita in Romania si neinregistrata in scopuri de TVA in Romania, care intentioneaza sa efectueze o achizitie intracomunitara de bunuri, pentru care este obligata la plata taxei, conform art. 151 din Codul fiscal, va solicita inregistrarea in scopuri de TVA, conform acestui articol, inaintea efectuarii achizitiei intracomunitare.
Achizitia intracomunitara de bunuri se declara in declaratia recapitulativa conform art.156^4 alin. (1) lit. d) din Codul fiscal.

Prin urmare, bunurile aduse din alte state membre in vederea incorporarii in lucrarile de constructii-montaj realizate vor fi declarate in declaratia recapitulativa 390 de catre subantreprenori, acestia avand obligatia de a se inregistra in Romania in scopuri de TVA pentru aceste achizitii intracomunitare. De asemenea, subantreprenorii vor efectua si plata taxei pentru achizitiile intracomunitare asimilate, conform art.157 alin.(2) din Codul fiscal prin evidentierea in decontul de TVA a taxei aferenta achizitiei intracomunitare, atat ca taxa colectata, cat si ca taxa deductibila, in limitele si in conditiile stabilite la art.145 – 147 din Codul fiscal.

Baza legala
Legea nr 571 / 2003 articolul 133, alin. (4); art. 130^1 alin. (2) lit. a); 128 alin. (10) şi (11); 132^1 alin. (1); 151 alin. (1); 153 alin. (5) lit. a); 156^4 alin. (1) lit. d).
Legea nr 571 / 2003 articolul art.156^4 alin. (1)

Sursa: ANAFI – publicata la data 10.10.2012
Referitor la: Codul fiscal
Domeniu: 6 Taxa pe valoarea adaugata
Subdomeniu: 11 Persoanele obligate la plata taxei

- Publicitate -