Intrebare
Camera de comert si industrie, in calitate de organizator de targuri si expozitii, are obligatia sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale pentru incasarile de la persoanele care viziteaza aceste targuri si expozitii ?

Raspuns ANAF
Potrivit prevederilor art. 2 lit. f) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.28/1999 privind obligaţia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicata, cu modificările si completarile ulterioare, se exceptează de la obligaţia operatorilor de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale activităţile pentru care încasările se realizează pe bază de bonuri cu valoare fixă tipărite conform legii – bilete de acces la spectacole, muzee, expoziţii, târguri, s.a.
Ca atare, Camera de comert si industrie in calitate de organizator de targuri si expozitii la care accesul vizitatorilor se face pe baza de bilete cu valoare fixa, tiparite conform legii, nu are obligatia utilizarii aparatelor de marcat electronice fiscale.

- Publicitate -

Baza legala
Ordonanta guvernului nr 28 / 1999 articolul 2 lit.f

Sursa: ANAFI – publicata la data 23.10.2012
Referitor la: Alte materii
Domeniu: 01 Aparate de marcat electronice fiscale (AMEF)
Subdomeniu: Diverse

- Publicitate -

1 COMENTARIU