Publicatia The Diplomat-Bucharest organizează astăzi, 12 mai 2015, cea de-a 4-a ediţie anuală a Galei Premiilor de Excelenţă în EnergieRomanian Energy Awards 2015,  în cadrul Crowne Plaza Hotel, Bucureşti.

Evenimentul este organizat cu sprijinul: partenerilor gold CEZ Group şi Veolia, partenerii Adrem Invest, EnergoBit, EximBank, Vimetco Alro, partenerii strategici Consiliul Concurenţei, Asociatia Furnizorilor de Energie Electrică din România (AFEER), Asociaţia Română pentru Promovarea Eficienţei Energetice (ARPEE), Comitetul National Roman al CIGRE – CNR-CIGRE,  Federaţia Patronală a Asociaţiilor Companiilor de Utilităţi din Energie (ACUE), COGEN România, Centrul Român al Energiei  – CRE, Transelectrica, World Energy Council. De asemenea, evenimentul se bucură de participarea EY, Nalco Romania, Retrasib şi suportul Lacerta şi Crowne Plaza Hotel.

În cadrul evenimentului, The Diplomat-Bucharest va lansa anuarul Romanian Energy and Resources Overview 2015.energy guide photo

Evenimentul va reuni reprezentanți ai autorităţilor guvernamentale, ai organismelor de reglementare în domeniul energiei, jucatori de top din domeniul productiei si distributiei energiei, trading, resurse (petrol, gaz, carbune, hidro energie regenerabila), finantare, legislatie, consultanta implicaţi în dezvoltarea şi monitorizarea celui mai dinamic sector din economie.

JURIU
Iulian Iancu, Preşedinte Committetul pentru Industrii şi Servicii, Camera Deputaţilor  
Alexandru Valeriu Binig, Partener EY
Mihai Albulescu, Secretar de Stat, Ministerul Energiei, Companiilor Mici şi Mijlocii
Elena Popescu, Director General, Direcţia de Energie şi Mediu, Ministerul Energiei, Companiilor Mici şi Mijlocii
Bogdan Marius Chiritoiu, Preşedinte, Romanian Competition Council
Zoltan Nagy-Bege, Membru al consiliului de administraţie, ANRE
Silvia Vlasceanu, Director executiv al Federaţiei Patronală a Asociaţiilor Companiilor de Utilităţi din Energie-ACUE
Ciprian Diaconu, Director, Transelectrica
Virgil Musatescu, Profesor, Doctor Inginer ,Universitatea Tehnică Bucureşti

PROGRAM EVENIMENT – Crowne Plaza Hotel, 12 mai:
19:00 – Welcome cocktail
19:30 – Official opening
19:40 – First part – Award ceremony
20:40 – Entertainment moment by Doina Ianculescu & Band
21:10 – Second part Award Ceremony
22:00 – Networking cocktail

Aflată la cea de-a patra ediţie anuală, Gala de premiere pentru companii şi manageri în domeniul energetic s-a dezvoltat încă din primul an de la lansare într-o platformă autentică de apreciere a performanţei şi într-un reper pentru economia din România.

FINALIŞTII GALEI ROMANIAN ENERGY AWARDS 2015

OVERALL ENERGY AWARDS
Energy Deal of the Year
– Electrica – Stock Exchange Listing
– MOL Romania – Acquisition of ENI Romania
– GDF Suez Energy Romania- Take over of an important share percentage of CONGAZ Constanta
– Oil Depol Service – Acquisition of Ecomaster from KMG
– SGB SMIT International Gmbh – Take over of an important share percentage of Retrasib and Trafo Proiect
Energy Company of the Year
BEPCO
TINMAR-IND SA
ROMGAZ
TRANSELECTRICA
Energy Manager of the Year
Ioan Rosca – CEO Electrica SA
Florentina Totth, Country President, Schneider Electric Romania
Kinga Daradics, CEO, MOL Romania
Eric Stab, CEO, GDF Suez
Victor Ionescu, General Director, OPCOM
Energy Personality of the Year
Niculae Havrilet, President, ANRE
Daniela Lulache, General Director, Nuclearelectrica
Eric Stab, CEO, Gdf Suez Energy Romania
Razvan Nicolescu, Former Delegate Minister for Energy
OPERATIONAL ENERGY AWARDS
Oil and Gas Company of the YearOil and Gas Project of the Year
MOL Romania
Romgaz
Stratum Energy
Grup Servicii Petroliere
– Transgaz,  Iaşi-Ungheni Pipeline
Stratum Energy
Serinus Energy
Electricity Company of the YearElectricity Project of the Year
– CEZ
Bepco
Electrica
E.ON
– Nuclearelectrica
– Veolia – 2 MW Steam turbine
ANRE-Opcom-Transelectrica, 4m Market Coupling
Bepco
Renewable Energy Company of the YearRenewable Energy Project of the Year
– CEZ Wind Farm
Vestas
EDPR
Steag
Monsson
– Vestas
EDPR
Steag
Monsson
Land Power, Dorobantu-Topolog
– Sortilemn
SERVICES SUPPLIERS AWARDS
Energy Law Firm of the YearEngineering Firm of the Year
– DLA Piper Dinu Sca
Tuca Zbarcea & Asociatii
CMS Cameron Mckenna
Kinstellar
– Ipip
Halliburton
– Petrostar
– Tractebel Engineering
Technology Provider of the YearEnergy Services Company of the Year
– Eximprod Grup
Electromagnetica
GE-Lufkin
Retrasib
AEM
– Adrem Invest
Energobit Esco
Prospectiuni
Vestas
Servelect
Elsaco
Energy Financing Award
– Eximbank
– Banca Comerciala Romana
– EBRD
OUTSTANDING PROGRAMS AWARDS
Energy Efficiency Program of the YearEnergy Initiative of the Year
– Arcelormittal Galati
Stirom
OMV Petrom – “Light Up”
Luxten – Modernization And Optimization  Dorobanti Area, Bucharest
Schneider Electric Romania – Carrefour – Schneider Electric – Energy Efficiency Partnership
– Technical University Of Cluj Napoca
Transelestrica SA
Romgaz SA
Monsson
– Joint Venture Adrem Invest – E.ON Romania

Regăsiţi detalii complete despre metodologia de nominalizare, categoriile şi Gala de premiere pe pagina oficială a evenimentului: http://www.energyawards.ro/.

Romanian Energy Awards 2015