Intrebare: In cursul anului 2007 am realizat venituri din dividende. Trebuie sa depun declaratie de venit ?

Raspuns ANAF din 18 aprilie 2008
Nu. Conform art. 83 alin. 3  din din Codul Fiscal, nu se depun declaratii privind venitul realizat pentru veniturile din investitii (…) a caror impunere este finala, in care situatie se gasesc si veniturile din dividende.

sursa: raspuns ANAF din 18 aprilie 2008