Intrebare: Se aplica TVA la livrarea unei constructii noi, a unei parti a acesteia sau a unui teren construibil?

Raspuns ANAF din 11 iulie 2008
Potrivit art. 141 alin. (2) lit. f) din Codul fiscal, astfel cum a fost modificat si completat prin Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 106/2007, este operatiune scutita de taxa ” livrarea de catre orice persoana a unei constructii, a unei parti a acesteia si a terenului pe care este construita, precum si a oricarui alt teren. Prin exceptie, scutirea nu se aplica pentru livrarea unei constructii noi, a unei parti a acesteia sau a unui teren construibil.”

Asadar, in contextul celor de mai sus, livrarea unei constructii noi, a unei parti a acesteia sau a unui teren construibil, definit potrivit legii, efectuata de catre o persoana impozabila in sensul art.127, se supune taxei pe valoarea adaugata.

sursa: asistenta ANAF

1 COMENTARIU