• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer
CFNET – CodFiscal.NET Finante Taxe

CFNET - CodFiscal.NET Finante Taxe

Revista de actualitate financiară

  • Persoane
  • Micro
  • Companii
  • Public
  • ONG
  • Extern
  • Online
Ești aici: Acasă / Stiri / MFP va schimba abordarea loteriei bonurilor fiscale

MFP va schimba abordarea loteriei bonurilor fiscale

Ministrul Finanțelor Publice,  Eugen Teodorovici, a declarat că vrea să schimbe abordarea loteriei bonurilor fiscale pentru că sunt prea mulți câștigători, iar câștigurile sunt mici.

„Abordarea clar trebuie schimbată. La un fond de premiere fix este clar că dacă sunt mulți câștigători, atunci câștigurile sunt mici. Trebuie să găsim o altă abordare pentru a stimula cu adevărat. Mergem poate pe categorii de câștig. În funcție de categorie să fie și câștigul acordat, cum este de exemplu, 6/49. E normal să fie o astfel de stimulare. Astăzi, din păcate, este o situație de acest gen. Sunt foarte mulți câștigători în această zonă și împărțim cei 1 milion lei la la câți vor depune până pe 13 mai și va fi un câștig destul de mic. Trebuie să facem o modificare la ordonanță și la modul de aplicare din luna iunie. Pentru aprilie, timpul este deja foarte scurt”, a spus Teodorovici.mfp-eugen-teodorovici

El a precizat că până în acest moment au fost depuse în jur de 9.000 de bonuri fiscale.

Ministrul Finanțelor a adăugat că o altă abordare a loteriei fiscale vizează orientarea către zonele unde evaziunea fiscală este ridicată.

„Cealaltă idee a loteriei fiscale este mergem pe zonele unde evaziunea fiscală este ridicată. Este o propunere de a face, lunar, o astfel de tombolă a bonurilor fiscale venite din această zonă. Într-o lună să fie legumele și fructele, în alta băuturile alcoolice, de exemplu. (…) Mai este o idee ca la finalul unui an să putem discuta o deducere a cheltuielilor pe persoană fizică, cheltuieli care să provină dintr-o astfel de zonă unde evaziunea fiscală este ridicată. Este o idee pe care o analizăm pentru a crea un astfel de mecanism. De exemplu, la finalul uni an persoana care vine cu bonul fiscal de pe zona de legume-fructe poate să aibă o deducere, un procent din cei 16% aplicat pe partea de venit. Tombola pe aceste domenii ar trebui să intre în vigoare din luna iunie-iulie cel târziu”, a mai afirmat Teodorovici.

Prima extragere la loteria bonurilor fiscale a avut loc în data de 13 aprilie, iar bonurile câștigătoare sunt cele emise în data de 7 februarie, cu valoarea cuprinsă între 6 lei și 6,99 lei. Posesorii acestor bonuri au la dispoziție 30 de zile pentru a le depune la ANAF in vederea participării la împărțirea premiului de un milion de lei aferent extragerii.

Loteria va fi organizată lunar, în prima duminică după data de 15 a fiecărei luni, pentru luna anterioară, dar va putea fi organizată și ocazional, de Sărbători.

Pentru extragere sunt valabile bonurile fiscale achitate cu cardul, cu bonuri de masă, precum și cele eliberate de casele de schimb valutar sau de firme neplătitoare de TVA.

27 apr. 2015 CFNET Finante Taxe Lasă un comentariu Din categoria: Stiri Etichete: loteria, loteria bonurilor fiscale

Știrile zilei

ANAF a identificat un complex turistic care a plătit salarii la negru

20 aug. 2026

TVA de 9 pentru achizitionarea unei locuinte Termenul de aplicare a fost prelungit pana la 30 septembrie 2026

20 aug. 2026

Antifrauda a identificat un complex turistic care a plătit la negru salarii de 4,3 mil. lei

20 aug. 2026

Datoria publică a României a depășit 60% din PIB

19 aug. 2026

ANAF a stopat o fraudă fiscală în comerțul cu mașini second-hand

19 aug. 2026

  • Facebook
  • RSS
  • Twitter

FISCALNET – căutare informații financiar-fiscale, informații juridice

Asistență & Ghiduri

Registre fiscale ANAF

Precizări privind funcționalitatea Sistemului Național RO e-Transport / Ce trebuie să știe transportatorii despre generarea codului UIT

ANAF a publicat Ghidul despre Declarația unică 2024

Relocarea sediului Administrației Sector 2 a Finanțelor Publice, situat în strada Avrig nr. 63, Sector 2

F3000 se depune până la 15 mai

Alerte pe email

* indicates required

Reader Interactions

Regula: Comentariile sunt moderate și vor fi publicate după validare.

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.

Bara principală

Articole recente

ANAF a identificat un complex turistic care a plătit salarii la negru

TVA de 9 pentru achizitionarea unei locuinte Termenul de aplicare a fost prelungit pana la 30 septembrie 2026

Antifrauda a identificat un complex turistic care a plătit la negru salarii de 4,3 mil. lei

Datoria publică a României a depășit 60% din PIB

ANAF a stopat o fraudă fiscală în comerțul cu mașini second-hand

Codul Urbanismului introduce taxa pentru marii dezvoltatori imobiliari

Autoturism utilizat in scop mixt de PFA In ce conditii pot fi deduse integral cheltuielile

Orientări privind flexibilitatea fiscală pentru securitatea energetică

Inspectorii antifraudă din cadrul ANAF- DGAF au identificat și au stopat un mecanism de fraudă fiscală în comerțul cu autoturisme second-hand

Obiecție de neconstituționalitate respinsă privind Legea de ratificare a împrumutului BIRD

finand

Footer

HOME | CONTACT | OFERTE | TERMENI&CONDITII | COMANDĂ PUBLICITATE pe CFNET!
Copyright © 2026
  • Stiri
  • Reglementari fiscale
  • Reglementari contabile
  • Actualizari Cod Fiscal
  • Companii SRL-SA
  • Persoane PF-PFA
  • TVA
  • Microîntreprinderi
  • Impozite Taxe Locale
  • Plata Online – Taxe
  • Contributii Obligatorii
  • Nerezidenti
  • Taxa pe poluare
  • Dictionar fiscal contabil
  • Proceduri fiscale
  • Consiliul fiscal
  • Comisia fiscala centrala
  • Finante Europene
  • Fiscalitatea international
  • Jurisprudenta RO
  • Jurisprudenta UE
  • PwC Romania
  • Curierul fiscal – CH Beck
  • Tax & IFRS News [en]
imunify-bot-check